Skip links

Sakarya’daki En İyi Kafeler

Modern dünyada insanlar günlerinin kayda değer bir kısmını kafelerde geçirmekte. Artık iş adamları kafelerde mesai yapmakta, öğrenciler okul derslerine kafelerde çalışmakta ve tüm buluşma yerlerine artık kafeler ev sahipliği etmekte.. E hal böyle olunca tüm bu mekanların önemi ve onlara verilen değer artmakta, günden güne kafeler birbirleriyle rekabet içine girerek rağbet oranlarını arttırmaya çalışmaktalar. Sakarya’da özellikle Serdivan bölgesinde öğrenci yoğunluğu dolayısıyla çok fazla kafe bulunmakta ve her gün sayıları da artmakta gitgide daha da gelişmektedir.

Tabiki her kafenin kendi içinde ayrı bir konsepti, menü skalası ve kucakladığı bir kesim vardır. Biz bugün daha çok öğrencilere hitap eden, fiyat yelpazesi geniş, her biri beğenildiği ve tercih edildiği yemeğe göre şekil alan kafeleri inceleyeceğiz. Bu kafeler bulundukları lokasyonlara göre 3 farklı bölgeye ayrılır:

  1. Sakarya Üniversitesinde Kampüste ve Ünivesite Caddesinde Bulunanlar
  2. Mavi Durak ve çevresinde bulunanlar
  3. Çark caddesinde bulunanlar.

Sakarya Üniversitesinin önce içinde bulunan gidip oturduğunuzda pişman ayrılmayacağınız kafelerine geçelim

1-En İyi Çökertme/ADIBAHÇE

Adıbahçe SAÜ nün en güzel kafesidir. Kampüsün içerindeki ATM alanına vardığınızda göreceğiniz ilk kafedir.Hem güzel dekorasyonu, hem uygun fiyatları hem de lezzetli yiyecek/içecekleriyle öğrencilerin gözde mekanı olmuştur. Hatta sadece öğrencilerin değil, üniversitemize gelen misafir öğretim görevlilerinin, iş adamlarının da yegane mekanı olmuştur. Adıbahçenin en güzel ve diğer kafelere göre en farklı yiyeceği Çökertme Kebabıdır. Hem et, hem de tavuk çeşidi bulunan bu aşırı doyurucu yemek sadece … tl. Ayrıca çalışanları içimizden birileri, yani öğrenciler! Hepsi güleryüzlü ve hızlı servis yapıyor. Açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı yerden oluşan kafe, gerek masa sandalyelerinin kalitesi, gerekse önünüze gelen tabak, bardakların temizliğiyle kalitesini belli ediyor. Bu hoş mekan SAÜ nün en güzel kafesi olarak bizden tam puan alıyor!

2-En İyi Fast-Food/PATSOS

Kampüsün en hızlı servise sahip ve en aperatif yemeklerini yapan kafesi PATSOS! Kampüsün içinde ATM alanında olan bu mekan, görsellik açısından değil öğrencilerin acıktıkları bir ders arasında makul bir fiyata doyarak yemeklerini yemelerini sağlıyor. Bu kafenin de açık ve kapalı iki bölümü var, masa sandalyeleri plastik, sunum, görsellik gibi detaylara dikkat edilmiyor fakat dedim ya bu kafe hemen doymak isteyenler için! Şimdi gelelim yemeklerine.. Menü olarak oluşturulmuş yemekler daha uygun ve mantıklı olduğundan genelde çoğu insan, patso menü, hamburger menü şeklinde sipariş vermekte. Favori menüsü ise Sıcacık Ekmeğin içinde (kaşarlı,sosisli,sade,tavuklu vb.) patates kızartması yanında soğan halkaları, istediğiniz içecekle beraber öğrenci kesimine mükemmel bir öğle yemeği sunuyor. Bu menünün fiyatı patsonuzun içine koydurduklarınızla doğru orantılı olarak artıyor, 9 tl den başlayarak 12 tlye kadar gidiyor. PATSOS bizden lezzetiyle tam puan alıyor!

3-En İyi Sıcak İçecekler-WAFFLE CITY

Saü nün hem tatlı hem de içecekler barındıran şirin kafesidir. Kampüste ATM alanında bulunur. Açık alanının etrafını saran rengarenk çiçeklerden hemen bu kafeyi bulabilirsiniz. Tatlıları güzel fakat daha dikkat çekici özelliği Türk Kahvesi, Sıcak Çikolata gibi içeceklerin güzelliği. Özellikle kış aylarında ders saatinizin gelmesini beklerken veya ders çıkışı oturup bu sıcacık içeceklerle ısınacağınız kafe, makul fiyatlarıyla da öğrenciler tarafından rağbet gören mekanlar arasına giriyor. Türk kahvesinin 5 tl, sıcak çikolatanın da 6 tl olduğu bu kafe gerek şirinliği gerekse içeceklerinin tadıyla bizden tam puan alıyor!

4-En İyi Sulu Yemek-KAŞIK

Sakarya Üniversitesinde çıktığınıda Üniversite Caddesinde sol tarafınızda kalıcak olan KAŞIK, öğrencilerin sulu yemek istediklerinde gittikleri mekandır. Self-servis sistemiyle işleyen KAŞIK yemek çeşitliliği ve çok uygun fiyatlarıyla da öğrencinin hem midesine hem cebine dost bir kafe olmayı başarıyor. KAŞIK a gittiğinizde çorba(mercimek, ezogelin vb), sulu yemek(kuru fasülye, patlıcan, nohut, oturtma, sebze kebabı, fırın tavuk vb), pilav (pirin.,bulgur), cacık veya salata yiyebilir ve tüm bunlara 10/12 tl arası bir ücret ödeyip doyma imkanı yakalayabilirsiniz.

5-En İyi Manzara-VADİ KAFE

Sakaryanın en güzel manzaraya sahip kafesi VADİ’de yazları çimlerin üzerindeki armutlarda oturarak sevdiklerinizle uzun uzun sohbetler edebilir, kafeye ismini veren vadi manzarasını izleyerek huzur bulabilirsiniz. Üniversite caddesi üzerinde kampüssarayı geçtiğinizde, yokuşun devamında bulunur. İki kattan oluşan kafenin üst katı bilardo, okey ve ps alanı olup, alt katı ise nargile bölümünün bulunduğu açık ve kapalı olarak ikiye ayrılan, projeksiyonda maç ve her haftaki canlı müzik performanlarıyla son zamanların rağbet gören kafelerindendir. Yurt ile aynı komplekste olan VADİ Kafe, öğrencilerle içiçe olduğunda fiyatları da normal boyuttadır. Nargilesi 17 tl, yiyecekleri 10/20 tl arasında değişmektedir. Eğer minik bir yokuş inmek ve çıkmak sizin için dert değilse VADİ Kafeye uğrayıp yemyeşil Vadi Manzarasına karşı Nargile içmenizi öneririm.

Sakarya Üniversitesi ve çevresindeki kafeleri inceledik, şimdi de mavi duraktakilere göz atalım..

1-En iyi Kahve-GÖNÜL KAHVESİ

Öğrencilerin en çok tükettiği içeceklerden biri olan kahve, artık her kafede var. İstediğimiz herhangi bir kafeye gittiğinizde çeşit çeşit kahveler içebilmeniz mümkün. Fakat bu işi en iyi yapan kafe mavi duraktaki Gönül Kahvesi. Bir çok çeşit kahve bulundurmasının yanı sıra sunumları ve kahvelerin yanında verdikleri minik kurabiyeler ile de içinizi ısıtmaya yetiyor. Gönül Kahvesi çalışanlarının güleryüzlü ve hızlı servis özelliğine sahip olması, mekanın kalitesini arttırıyor. Özellikle tasarımı, masa sandalyelerinin düzeni ve kalitesi, ışıklandırma, dekor gibi göze hitap eden detaylar ilgi çekiyor.  Mekanın hem iç hem dış tarafta masa sandalyelerinin olması yazın bahçede ışıklandırmanın altında buzlu kahveler içmenizi, keyifli vakitler geçirmenizi sağlıyor. Gönül Kahvesinin en güzel içeceği ise filtre kahvesi. Filtre kahvesi süyüyle beraber servis ediliyor, fiyatı ise    tldir. Türkan Şoray portreleriyle bilinen kafenin açılışlarına, kahveye olan düşkünlüğü ile bilinen sultan lakaplı sanatçımız Türkan Şoray gelmektedir. Eğer kaliteli bir kahve içmek istiyorsanız buyrun GÖNÜL KAHVESİNE..

2-En İyi Pizza-İTALYANİŞİ

En çok tercih edilen fastfoodlardan biri de pizza. Hemen her kafede pizza bulunuyor fakat bu işi en iyi yapan mekan İTALYANİŞİ. Mavi durakta bulunan mekan, lüks tasarımı ve geniş menü yelpazesiyle çokça tercih edilen bir mekan. Doğum günü gibi etkinlikler için de müsait olan İTALYANİŞİ leziz yemekleriyle beğeni topluyor. Özellikle çok fazla pizza çeşidi barındırması pizzaseverlere güzel bir ziyafet imkanı sağlıyor. Fiyatlarının uygun olduğu söylenemez ama aldığı parayı da hakediyor. Eğer pizza seviyorsanız İTALYANİŞİNİ mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

3-En İyi Kebap-GÜNEY KEBAP

Turk milleti olarak ete, kebaba düşkünlüğümüz aşikar. Sakarya et yemek için oldukça güzel bir şehir. Öğrenci endeksli düşündüğümüzde ise Serdivanda Mavi durakta bulunan GÜNEY KEBAP bizim tüm kebap ihtiyacımızı karşılayacak bir yer. Sade bir dekorasyona sahip iddiasız bir görsellik anlayışına sahip olmasına karşın yemeklerinin lezzeti aksine oldukça güzel. Güney Kebap Evine gittiğinizde Adana, Urfa, Lahmacun, Pide, İçli Köfte ve aklınıza gelebilecek ana maddesi et olan yiyecekler mevcut. Özellikle Urfa Dürüm yemenizi öneririm. Fiyatları da normal düzeyde olan Güney Kebap evi misafirlerini doyurmadan bırakmıyor.Çay ikramlarıyla öğrenciyi mutlu eden restoran öğrencilerin vazgeçilmez kebap salonu olmayı başarıyor.

4-En İyi Hızlı Kahvaltı-D’lounge

Eğer vaktiniz kısıtlıysa ve hızlı ama güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsanız, Mavi durakta bulunan D’LOUNGE Kafeye gitmenizi şiddetle öneririm. Öncelikle kafenin konseptinden bahsedelim biraz. Her yeri turuncu olan bu kafe, kaliteli ve lüks bir dekorasyona sahip. Lavaboları bile turuncu! Bir Fransız Restoranı edasıyla menülerinden içeceklerine batı hayranlığınız varsa hoşunuza gidecek bir kafe. Gelelim hızlı kahvaltısına. Tahta bir servis tabağının üzerinde böreğinden, yumurtasına, minik reçellerinden, domatesine, peynirine ve yanında mis gibi taze sıkılmış portakal suyuyla yaklaşık 20 tlye doymanız mümkün. Fiyatı çok uygun denemez ama aldığı parayı fazlasıyla hakeden bir mekan olduğunu söyleyebiliriz.

5-En İyi Canlı Müzik-BEYZADE

Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği canlı müzik kafelerin çoğu haftada bir kere bu hizmeti veriyor fakat BEYZADE haftanın her günü verdiği Canlı Müzik hizmetiyle sıklıkla tercih edilen bir mekan oluyor. Her gün farklı müzik gruplarının çıktığı mekanda ayrıca kafe ve okey kısmı da bulunuyor. Buraya gittiğinizde Portakal suyu veya çay içmenizi öneririm, canlı müzikle de iyi gider. Akşam saat 8 de başlayıp 11 civarı biten canlı müzik ücreti yalnızca 5 tl. Öğrenciler için çok avantajlı bir fiyat doğrusu. Sizin de Canlı Müzik havanız geldiyse BEYZADE ye bekleriz..

6-En İyi Kahvaltı-Opera Garden

Sakarya’da kahvaltısı güzel olan birçok mekan mevcut fakat bunların en güzeli Opera Garden. Mavi durak çevresinde bulunan OPERA GARDEN dış mekanının güzelliğiyle müşterisinden beğeni topuyor. Özellikle yeşil alanı otantik beyaz renkli masa sandalyeleriyle şıklığını öne çıkarıyor. Mekanın en öne çıkan özelliği ise çok fazla çeşide sahip açık büfe kahvaltısı. Kahvaltının içeriğinde mıhlama, patates kızartması, hamurişi tabağı ki bunun içerisinde 3 çeşit börek bulunuyor, fırın mantarı, ev yapımı reçel çeşitleri, zengin peynir tabağı, domates biber salatalık gibi kahvaltılıkların bulunduğu ayrı bir tabak, zeytin çeşitleri, kızarmış sucuğu ve mis gibi ekmeğiyle size eşsiz bir kahvaltı sunuyor. Üstelik bu kadar çeşitliliğe ve leziz kahvaltılıklara nazaran fiyatı oldukça makul, Kişi başı 27tl olan kahvaltısını mutlaka tecrübe etmenizi öneririm. OPERA GARDEN hem göze hem mideye hem de ceplere hitap eden leziz kahvaltısıyla güne mükemmel bir başlangıç deneyimi sunuyor!

7-En İyi Konsept Kafe-PURPLE

Serdivan’ın çok bilinmeyen kafelerinden olan PURPLE, mavi durağın arka sokaklarından birine yeni açılmış minik bir konsept kafedir. Dizaynı ve çalışanlarının marjinalliğiyle kısa zamanda ilgi toplayan ve öğrencileri kendine hızla çeken PURPLE kafe sadece içecek ve tatlı servisi yapmakta. Birbirinden farklı çay ve kahve çeşitleri barındıran ve oldukça uygun fiyatlı olan bu kafenin tek sorunu alanının çok dar olması. Özellikle PURPLE kafeyi konsept kafe haline getiren özelliği içerisinde kültür-sanat etkinlikleri barındıran afişlerin olması ve bunların zamanına göre sürekli güncellenmesi. Kültür sanat merakı olan öğrenciler buradaki afişler yardımıyla etkinliklere katılma fırsatı yakalamakta. PURPLE kafeye gittiğinizde mutlaka bitki çaylarından deneyip, magnoliasından yemelisiniz. Böyle bir menü yiyerek yaklaşık 12 tl ye ayrılabileceğiniz tek kafe PURPLE olsa gerek, deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun..

8-En İyi Tatlı-Gazibey

Sakaryanın hatrı sayılır restoranlarından olan Gazi Bey, baklavasıyla ünlüdür. Özellikle fıstıklı baklavasının tadına bakmanızı öneririz. Özellikle fıstıklı baklavası çıtır çıtır ve tazeliğiyle beğeni topluyor. Mekanın şirinliği botanik düzenlemesi ve ferahlığı da iç açan bir yapıya sahip. Fiyatları bir öğrenciye fazla gelebilir fakat genel olarak baktığımızda gayet normaldir. Fıstıklı Baklavasının kilosu 70 tl iken, cevizlisinin ise 60 tldir. Verilen ücreti hakettiğine inandığımız yegane mekanlardan biridir. Baklava severlere afiyet olsun!

Mavi Durak ve civarındaki kafeleri incelediğimize göre artık Çark Caddesindeki güzel mekanlara gelelim.

1-En İyi Islama Köfte/Kabak Tatlısı-KÖFTECİ İSMAİL

Sakarya Islama Köftesi ve Kabak Tatlısıyla meşhurdur. Bunları en iyi yapan yer ise Çark Caddesinde bulunan Köfteci İsmaildir. Gittiğinizde doymadan kalkmayacağınız KÖFTECİ İSMAİL size leziz, meşhur Sakarya yieyecekleri sunar. Gittiğinizde çok seveceğinize ve çevrenize de tavsiye edeceğinize inandığımız KÖFTECİ İSMAİLE ne zaman yolunuz düşerse uğrayın. Şimdiden Afiyet olsun.

2-En İyi Makarna-RASTABAN

Çark Caddesinin en güzel mekanı desek yalan olmaz. Gerek üç katlı şirin görünümüyle gerekse konseptinin şıklığıyla elit bir kafe.. Oraya gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken yemek Makarna! Özellikle Etli Noodle ı leziz. Şeflerin özenle hazırladığı makarnalar ilk tadışınızda kalitesini hemen belli ediyor. Ayrıca servisiyle, temizliği ve güleryüzlü çalışanlarıya da farkını ortaya koyuyor rastaban. Çark Caddesindeki en elit mekan hangisi diye merak ediyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Menü içeriğine bakacak olursak makarnanın yanı sıra, et, tavuk, fastfood gibi birçok çeşidi de barındırdığını görebilirsiniz. Fiyatları çok uygun olmamakla beraber, kafenin kalitesi düşünüldüğünde göze batmıyor.

Bir kişilik içecek+yemek düşünüldüğünde yaklaşık 30 tl ye çıkabileceğiniz bir fiyat skalasına sahip. RASTABAN akşamları ışıklandırmalarının açılmasıyla sizi mutlu edecek huzurlu kafelerden biri. Çark Caddesine gittiğinizde mutlaka uğrayın!

3-En Güzel Hamburger-Leman Kültür

Leman Kültür sadece Sakaryaya özgü bir kafe olmayıp, farklı şehirlerde farklı şubeleri mevcut. Konsepti hemen hepsinde aynı, Sakarya’daki Leman  Kültür de gerek dizaynı, oturma düzeni olarak gerekse menüsünde barındırdığı her türlü yiyeceği leziz ve güzel bir görsellik içindeki sunumuyla beğeni toplayan kafelerden. Özellikle minik minik hamburgerlerden oluşan, değişik sosları ve patates kızartmasıyla menüyü renklendiren hamburger menüsü ve yanında içeceğiyle yaklaşık 25 tl ile kafeden ayrılmanız mümkün. Alkol servisi olan bir kafe olduğu için, alkol tüketen öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. Eğer leziz hamburgerler yemek istiyorsanız LEMAN KÜLTÜR tam size göre!

4-En İyi Konsept-ENGELSİZ KAFE

Çark Caddesindeki en anlamlı kafe diyebileceğimiz ENGELSİZ KAFE, özellikle samimiyetin ön planda olduğu, müşterive çalışanların içiçe eğlenerek vakit geçirdiği bir kafedir. Çalışanların bir kısmı ENGELSİZ dostlarımızdan oluşur. Bu özelliğiyle kafe büyük takdir toplamıştır. Onlarla arkadaş olmak ellerinden bir şeyler yemek isteyen öğrenciler sık sık bu kafeyi ziyaret ederek sosyal bir sorumluluk edasıyla günlerini değerlendirmiş olurlar. ENGELSİZ KAFENİN sadece konsept bir kafe oluşu değil, yemekleri, hijyeni de ön plandadır. Bu kafeye gittiğinizde de kişi başı ortalama 25 tl ye rahatlıkla doyabilir ve onlara bir adım da olsa yaklaşmış olabilirsiniz. Siz de ENGELİN vücutta olmadığına inanıyorsanız buyrun ENGELSİZ KAFEYE..

Sakarya’nın önde gelen kafelerini sizinle paylaştık. Umarız gezmek, görmek, yemek istediğinizde bu kıstaslardan yararlanır, nefis bir gün geçirirsiniz. Gezeceklere ve deneyeceklere şimdiden afiyet olsun…