Skip links

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Yatay Geçiş Nedir?

Öğrencilerin üniversite eğitimi süresinde, kendi bölümüne eşdeğer başka bir bölüme ve üniversiteye geçmesine yatay geçiş denir. Yatay Geçiş için bazı koşullar vardır. Bunlar,

Not Ortalamaları: Yatay geçiş fırsatlarından yararlanmak için ilk yapılması gereken not ortalamasını yüksek tutmaktır. Yani yatay geçiş yapmak istiyorsanız dersleriniz iyi olmalıdır. Bu not ortalamalarının aralığını her üniversite kendisi belirler. Genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00-3.50 olarak değişir.

Puan Türü: Öğrencilerin okumakta olduğu bölümün puan türü ile geçmek istedikleri bölümün puan türü aynı değil ise, öğrenci sınava hangi yıl girdiyse, girdiği yılın hesaplamalarında geçiş yapmak istediği bölümün de puanı olması gerekir.

Geçiş Zamanı: Hazırlık dışında, öğrenciler 1 eğitim yılını bitirdiklerinde geçiş yapabilir böylelikle 1 yıl boyunca not ortalaması hesaplanarak yatay geçişi sağlanır.

Yatay Geçiş Programı, Kurumlar arası ve Kurum içi olmak üzere iki şekilde yapılır.

Kurumlar arası Yatay Geçiş,

YÖK kurallarına göre belirlenmiş öğrenci kapasitesine göre ve 100 üzerinden 60 puan alabilme başarısında olan öğrencilere yapılan uygulamadır.

Kurumlar İçi Yatay Geçiş,

Öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitede belli koşullar çerçevesinde istedikleri bölüme geçiş yapma hakkıdır.

Her Üniversitenin kendi yatay geçiş tarihleri farklıdır. Sakarya Üniversitesi için 01-15 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak olan başvurular yatay.basvuru.sabis.sakarya.edu.tr adresinden bilgisayar üzerinden yapılacaktır.

Yukarıdaki linke tıklandığınızda karşınıza çıkacak olan,

  • Başarıya Dayalı Kurumlar Arası Yatay
  • Başarıya Dayalı Kurum İçi Yatay,
  • Başarıya Dayalı Yurt Dışı Yatay,

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçiş seçeneklerinden size uygun olanı seçerek, karşınıza çıkan TC Kimlik verileri ve buna benzer bir takım belgeler yükleyerek, doğru ve eksiksiz bir biçimde kayıt işlemi tamamlanmalı ve çıktısı alınmalıdır.

İşlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki tarihlerde, üniversitenizin sayfasından Yatay Geçiş Durumunuzu takip edebilirsiniz.

  • Sonuçların İnternet Sayfasında İlanı: 13 Eylül 2018
  • Asil Kazananların Kaydı: 17 Eylül 2018-18 Eylül 2018
  • 1.Grup Yedek İlanı: 19 Eylül 2018
  • 1.Grup Yedek Kaydı: 20 Eylül-21 Eylül 2018
  • 2.Grup Yedek İlanı: 25 Eylül 2018
  • 2.Grup Yedek Kaydı: 25 Eylül 2018