Skip links

Sakarya’da Öğrencilere İş İmkanları

Birçok öğrenci çalışma hayatına atılmak ve bu hayatı deneyimlemek, ailesine yardımcı olmak, para biriktirmek, okumak ve buna benzer sebeplerden dolayı kendilerine uygun meslek dallarında çalışma hayatına atılmak ister. Bu dönemde daha önce bir tecrübesi olmayan öğrencileri ‘vasıfsız eleman’ niteliğinde girebileceği meslek dalları oldukça kısıtlıdır. Fakat Sakarya Üniversitesi ve Serdivan bölgesinde öğrencilere oldukça cazip gelebilecek iş imkanları mevcuttur. Öğrenci günlük, part-time veya fulltime olarak zamanı ve isteğine göre çalışabilir. Bunların içinde en çok tercih edilen ise part-time çalışma şeklidir. Öğrenciler ders programlarıyla uyumlu olabilen,yeteneklerine ve isteklerine göre işler bulmak isterler. Peki bu işleri nasıl bulacaklar, Sakarya’da hangi iş imkanlarına nasıl başvurulur, ne kadar maaş alınır, kaç saat çalışılır gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Öncelikle Sakarya Üniversitesindeki iş imkanlarından başlayalım.

1-SAÜ’de Kütüphanede Çalışmak

Sakarya Üniversitesi bünyesindeki kütüphanelerde part-time olarak çalışabilirler. Bu iş çeşidinin birçok avantajı vardır: okula yakın olmanız, ders saatleri konusunda gösterilen anlayış, kütüphanede olduğunuzdan yararlı vakit geçirmeniz vb. Peki bu iş imkanına nasıl başvurabiliriz? Başvurular eğitim döneminin başında SKS başkanlığı tarafından duyurulmakta, başvurular ise kütüphane ve dokümantasyon daire başkanlığına yapılmaktadır. Kısmi olarak Sakarya üniversitesinde çalıştırıacak öğrencilerde aranan bazı ortak özellikler şunlardır:

 • T.C vatandaşı olmak
 • Kayıt dondurmamış olmak
 • Disiplin cezası almamış olmak
 • Azami öğrencilik süresini doldurmamış olmak
 • Ölüm aylığı ve nafaka dışında , asgari ücret düzeyinde bir bir gelire sahip olmamak
 • İşin niteliğine uygun bilgi ve beceriye sahip olmak
 • Tezsiz yüksek lisans öğrencileri, Yabancı uyruklu veya Özel öğrenciler kısmi olarak çalıştırılmaz
 • Kısmi zamanlı olarak çalıştırılıcak öğrencilerde aranan bazı özel nitelikler:
 • Ön lisans ve lisans öğrencilerinin not ortalamasının en az 2.00 olması
 • Lisans üstü ve doktora öğrencilerinin not ortalamasının en az 2.50 olması
 • Birinci yarıyıl öğrencilerinde (YGS ve ALES) yüzdelik giriş puanlarına göre değerlendirme yapılır.
 • Lisansüstü öğrencilerinin yabancı dil seviyesinin ulusal ya da uluslar arası yayın sayısı öncelikli tercih nedeni olarak değerlendirilir.
 • Tüm bu kıstaslar sonucu her yıl Sakarya Üniversitesinin belirlediği ücret karşılığında çalışmaya başlayabilirsiniz.

2-Kafelerde Garsonluk

Sakarya’daki öğrencilerin en çok tercih edilen mesleği Garsonluktur. İş hayatına atılmak isteyen fakat bir özgeçmişi olmayan öğrencilerin ilk akıllarına gelen meslek olan garsonluk, Sakarya/Serdivan bölgesindeki kafelerin yoğunluğuna bağlı olarak birçok öğrenciye iş imkanı sunar. Gittiğiniz her kafede mutlaka birden fazla öğrenci garson olarak çalışır. Bazı işletmeler öğrencilere ders programları ve sınav haftaları için oldukça anlayış gösterdiğinden öğrenciler de bu fırsatı değerlendirerek öğrencilik hayatlarında hem derslerine hem de iş hayatına odaklanarak kendileri açısından verimli zaman geçirerek hedeflerine ulaşırlar. Garsonluk mesleğinde iş tecrübenizin olması çok önemli değildir. İş hayatına sıfırdan başlayan birçok kişi bu mesleği icra etmiştir. Garsonluk mesleğinde yapılacak işler kafeden kafeye göre ayrıntılarda değişiklik gösterebilir fakat genel hatlarıyla birbirinin aynısıdır. Öncelikle gelen müşterileri karşılamak, onlara oturulacak yerleri göstermek, menüleri getirip siparişlerini almak, ihtiyaç varsa servis açmak, hazırlanan siparişleri müşterilere getirmek, yeme-içme faslı bittiğinde masayı toplamak, hesabı getirmek ve hesabı almak. Bunlar bir garsonun rutin olarak yaptığı işlerdir. Bunun dışında yerleri temizleme, kafeyi hazırlama, etrafı düzenleme gibi görevler de görünmeyen kısımda yapılır.

Peki bir garson olabilmek için neler yapmalıyız?

 • Garson açığı olan, iş ilanı vermiş kafe bulmak
 • Kafenin isteğine göre yüz yüze veya daha önce iş deneyiminiz varsa bir CV yardımıyla başvuru yapabilirsiniz.
 • İşe kabul edildiyseniz şartlara uygun bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz 🙂

Peki CV nedir? Nasıl hazırlanır?

CV içerisinde size ait bilgilerinizi barındıran bilgilendirme amaçlı yazılan özgeçmiş evrağıdır. Bir CV hazırlarken:

 • gerçek bilgiler barındırmasına
 • gereksiz bilgilerden kaçınılmasına
 • kendimizi çok iyi ifade etmeye özen göstermeye
 • gerekiyorsa başvurduğunuz pozisyonu neden istediğinizi açıklayarak
 • imla kurallarına dikkat etmek
 • CV nize sizi en iyi temsil eden ciddi bir vesikalık fotoğraf koyarak
  bu CV yi daha iyi hale getirebilirsiniz.

CV nin bölümleri

Kişisel Bilgiler

Bu bölümde ad-soyad, doğum yeri/tarihi, medeni durumu ve askerlik durumu gibi bilgiler yer almakta.

İletişim Bilgileri

Bu bölümde adres, telefon, cep ve e-posta bölümleri bulunmakta.

İş Deneyimi

Bu bölüme iş deneyimlerinizi tarih belirterek açıklamalısınız.

Eğitim Bilgileri

Bu bölümde aldığınız eğitimleri yıllar ve okullar olarak yazmalısınız.

Seminerler ve Kurslar

Eğer varsa katıldığınız seminer ya da burs tarih belirterek ekleyebilirsiniz.

Yabancı Dil

Yabancı dilleri örneğin ingilizce-yazma çok iyi/konuşma iyi, almanca-yazma orta/ konuşma başlangıç şeklinde kendi yetenek durumunuza göre değerlendirebilirsiniz.

Yetkinlikler

Bilgisayar vb bir alandaki yetkinliğinizi program içeriğiyle beraber belirtebilirsiniz.

Referanslar

Bu kısma size referans oluşturacak kişinin adını iletişim bilgilerini ve mesleğini yazabilirsiniz.

İyi bi CV oluşturarak garsonluk işinde şef garson gibi bir kademeye atlamanız mümkün. Garsonluğun deneyimli ve deneyimsiz öğrenciler için nasıl olabileceğini inceledik. Sıra geldi garsonluğun içinde barınan başka bir meslek grubuna.. Servis elemanlığı yani kuryelik. Kuryeler hazırlanan yiyecekleri motor ya da otomobil ile müşterilere ulaştırır. Böylelikle bir alt dal olarak kuryelik mesleği ortaya çıkar. Çoğu restoranda kuryeler garsonlardan oluşmaktadır fakat büyük işletmeler ayrıca kurye kullanırlar. Öğrencilerin faydalanabileceği bir meslek olan kuryelik için motor ehliyetinizin olması gerekir. Otomobille servis hizmeti verecekseniz de mutlaka taşıt ehliyetiniz olmalıdır. Şartlar sağlandığında bu alanda çalışabilir, geçiminizi sağlayabilirsiniz.

3-Mağazalarda Satış Danışmanlığı

İnsanlık varoldukça devam edecek olan tekstil sektörü en çok tercih edilen sektörlerin başında gelir. Bu sektör tüketici varoldukça devam edeceğinden, iş imkanı da sürekli bulunmaktadır. Öğrenciler rahatlıkla bu meslek alanında da çalışabilirler çünkü Sakarya mağaza açısından oldukça zengin bir şehirdir. Özellikle avm lerde ve çark
caddesinde bulundurduğu mağazalarda birçok öğrenci çalıştırmakta. Bu mağazalar genelde tekstil üzerine şekillenmektedir. Özellikle yoğunlukla öğrencilerin çalıştığı mağazalara şunlar örnek verilebilir: LC Waikiki, De Facto, Koton vb, bunlar avm lerde bulunan mağazalardır, birde Çark Caddesindeki sayısız mağaza ve dolayısıyla da
öğrenciler için sayısız iş imkanı bulunmaktadır. Özellikle bu sektörde kendinizi geliştirebilir yıllar içinde mağaza müdürü olabilirsiniz. Böylelikle maaşınız ve statünüz de artabilir. Bu alanda çalışmak için aranan kriterler ise şöyle sıralanabilir.

 • en az lise mezunu olmak
 • esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek
 • sosyal işlerinde başarılı ve ekip çalışmasına yatkınlık
 • Sakarya’da ikamet etmek
 • Bu özellikler sizde bulunuyorsa ve işe kabul edildiyseniz birde görev ve sorumluluklarınıza bakalım:
 • Sorumlu olduğunuz satış alanında ürün teşhirlerinin ve diğer görsel elemanların görsel standartlara uygun şekilde düzenlenmesini ve sürekliliğini sağlarsınız.
 • İhtiyaç olduğunda, kargodan ürün teslim alma, ürün alarmlama, askılama, mağazaya ürün indirme, iade amaçlı ürün toplama, katlama ve mağaza içi temizlik çalışmalarına katılmanız, etiket değiştirme çalışmalarında aktif rol almanız gerekir.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını öğrendikten sonra uygun olan ürünü müşterinin beğenisine sunmak
 • Müşterilerinize sunacağınız koleksiyon ve ürünlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve müşterilere ürün özelliklerini anlatmanız 
 • Mağazanın ve ürünlerin düzenli olmasını sağlamanız, mağazada ürün sunumlarının görsel standartlara uygunluğunu sağlamanız
 • Genel görünüşünüz, olumlu tavrınız kurumsal kimliğinize uygun olmalı. İşte bir mağazada satış danışmanlığı görevini icra edecek kişinin yapması gereken görevler bunlardı. Bununla beraber yararlanacağınız bazı fırsatlar da olacaktır.

Bunlar:

 • çalışan indirimlerinden yararlanabilir,
 • yemek fişi veya kartı kullanabilme fırsatına sahip olabilir
 • ring araçlardan yararlanabilirsiniz. Bu meslek dalında çalışabilmek içinde başvuru yapmanız ve yüz yüze görüşme, form doldurarak, eğer özgeçmişiniz varsa CV vererek işe alınmanız mümkündür. Part-time ya da full-time olarak çalışabileceğiniz gibi Asgari Ücret karşılığında çalışabilirsiniz, part-time da durumlar çalışma saatinize göre değişir. Eğer bu iş size uygunsa ayakta durmakla alakalı bi engeliniz yoksa ve bu meslekte ilerleyeceğinizi veya para biriktirebileceğinizi düşünüyorsanız tam size göre!

4-Ödev Ablalığı/Abiliği

Özellikle son dönemin popüler öğrenci mesleklerinden olan ödev ablalığı/abiliği hem öğrencileri çok zorlamadan çalışma fırsatı, hem de belirli bir gelire sahip olmanızı sağlar. Özellikle ilkokul öğrencilerine hem ödevlerinde yardımcı olmak hem anlamadıkları konuları anlatmak ham de onlarla vakit geçirerek tamamen ailesi tarafından verilen ücret ile işleyen bir meslek olmuştur. Genelde ortalama bir günü 50 tl olan, fakat aileye göre farklılık gösteren meslek Sakarya’da da oldukça rağbet gören bir öğrenci mesleğidir. Sakarya üniversitesinde okuyan öğrenciler boş zamanlarında bu mesleği yaparak para kazanabilirler. Bu mesleği yapmak için internetten başvuru yapabilirsiniz. Özellikle bilinen uygulama ve sitelerde bir çok ilana rastlayabilir ve oradaki kişisel bilgi ve özelliklerinizi kapsayan formu doldurup, işe başlayabilirsiniz!

Bu mesleği yapmak için sahip olmanız gereken özellikler:

 • Öğrenciniz sizden küçük olacağı için ona karşı sabırlı olmalısınız
 • Size verilen saati en verimli şekilde geçirmeye çalışmalısınız
 • Öğrencinizin ihtiyacına göre hareket ederek bilgileri kavramasında yardımcı olmalısınız
 • Ona örnek olacak tutum ve davranışlar sergilemelisiniz. Örneğin kişisel bakımınızı, konuşma şeklinizi en üst düzeye getirerek öğrencinizin yanına gitmelisiniz çünkü onlar sizle rol model alacağından kötü örnek olabilirsiniz.

Eğer siz de bu özelliklere sahipseniz merhametli ve tatlı bir ödev abası/abisi olabilir
miniklere yardımcı olabilirsiniz!

5-Özel Ders

Ödev ablalığı/abiliği kavramının daha ciddi ve kapsamlı halidir. Bu meslek grubunda hakkında üstün bilgi sahibi olduğunuz dersi veya dersleri öğrencilere anlatarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Özellikle öğretmenlik veya bölüm dersleri okuyan arkadaşların kendinden küçük öğrencilere ders vermesi onlar için de faydalı olacaktır.

Örneğin mühendislik okuyan bir öğrenci kendinden küçük birine Fizik, Yazılım,Programlama, Kod Yazma gibi dersler verebilir. Matematik, Edebiyat, Tarih gibi bölümlerde okuyan öğrenciler ise kendi alanlarında ders verebilir veya öğretme becerisi olan başarılı öğrenciler ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere tüm branşlarda yardımcı olabilirler. Kısacası kişinin yetenek, bilgi ve becerisine göre şekillenecek olan bu meslek öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. Peki bu mecraya nasıl başvuracağız? Özel ders ilanını kendiniz de verebilir, ya da özel ders için ilan veren kişilere sizde başvuru yapabilirsiniz. Online olarak görüşebileceğiniz gibi yüz yüze de görüşme sağlayarak işe başlama fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunların hiçbirini yapamıyorsanız bir A4 kağıdına hangi dersten ne kadar ücret karşılığında ders verdiğinizi yazabilir, iletişim bilgilerinizi de ekleyerek çevre bakkallara, duraklara kısacası insanın yoğun olduğu her yere asabilir, geri dönüş sağlanmasını bekleyebilirsiniz. Ders ücretleri saatlik olarak ya da sürekli çalışacaksanız aylık olarak belirlenebilir. Öğrenci olduğunuz için verilen ücret bir öğretmeninki kadar yüksek olmayabilir. Fiyat skalası derslerin önemine ve sizin donanımınıza göre değişir saati 30 tl den başlayarak 150 ₺ ye kadar ulaşabilir. Peki bu işi yapmak için hangi özelliklere
sahip olmalısınız.

 • Ödev Ablalığı/Abiliği için gerekli olan tüm nitelikler burada da geçerlidir
 • Anlatma becerinizin üst düzeyde olması gerekir
 • Tahammül eşiğiniz yüksek olmalıdır
 • Anlaşılmayan yerleri tekrar tekrar anlatabilmelisiniz
 • Karşınızdaki öğrencinin sizden küçük olduğunu ve sizin ağzınızdan çıkan her cümlenin onun için önemli olduğunu unutmayarak %100 verim hedeflemelisiniz.

Eğer tüm bu özelliklere sahipseniz bu iş tam size göre!

6-Palyaço-Maskot

Bu iş eğlence sektörünün popüler bir dalıdır. Genelde öğrenciler günlük veya saatlik olarak çocukları eğlendirmek maksatlı doğum günü partilerine gidebilirler veya bir avm de açılış için maskotluk yapabilirler. Öncelikle palyançoluktan başlayalım. Bu meslek son zamanlarda online siteler üzerinden oldukça yayılmış bir alandır. Bu mesleği yapmak için ise bazı özelliklere sahip olmanız beklenir.Bunlar:

 • Çocukları sevmek
 • Oyunlar oynayabilmek
 • Komik ve sevecen olmak
 • Güven vermek
 • Çocuklara nazik ve kibar davranmak
 • Verilen süreyi çocukları memnun ederek geçirmeyi hedeflemek.

Eğer bu özelliklere sahipseniz palyaçoluk yapabilirsiniz. Peki bir palyaço neler yapar? Nerelerde çalışır? Özellikle doğum günü organizasyonlarında, küçük çocukların mezuniyet partilerinde, ana okullarında, AVM’lerde etkinlik günlerinde çalışabilirsiniz.

Peki örneğin bir çocuğun doğum günü partisine gittiniz, neler yapmalısınız? Öncelikle çocuklara kendinizi tanıtmalısınız ve onların ilgilerini çekebilecek oyunlar ve şarkılarla onları mutlu etmelisiniz. Özellikle çocuklarla arası iyi olan öğrencilerin tercih edebileceği bir alan olan palyaçoluk bağlı olduğunuz kurum tarafından size sağlanan oyun malzemeleri ve palyaço kıyafetleriyle çocukların ilgisini çekecek ve hem zevk aldığınız hem de para kazandığınız bir iş yapmış olacaksınız! 

Bir diğer alan olan Maskotluk ise, AVM, market, kafe, mağaza açılışlarında insanları eğlendirmek, dikkat çekmek ve dolayısıyla müşteri çekmek için kullanılır. Bu işler de günlük ya da saatlik olarak yapılır. Özellikle belirgin bir vasfa sahip olmanız gerekir denilemez, sadece sıcakkanlı bir maskot olmanız yeterli olacaktır. Bu iki mesleği de öğrenciler rahatlıkla yapabilir.Özellikle internette profil oluşturup belli bir kuruma bağlı olduğunuzda kişilerle iletişime geçerek iş yapmaya başlayabilirsiniz. Kurumdan kuruma farklılık gösteren fiyatlar ortalama 60 tl bandında denebilir. Eğer siz de bu mesleği yapmaya uygunsanız vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz!

7-Çağrı Merkezleri

İletişim sonu hiç gelmeyecek yegane meslek alanlarından biridir. Çağrı merkezlerinde çok sayıda insan çalışır bunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturur. Sizin ders programınıza göre part-time çağrı merkezlerinde çalışabilirsiniz.

Bu mesleği icra etmek için:

 • Lise veya üniversite mezunu olmanız yeterlidir.
 • alacağınız ücret asgari ücretin %30 udur
 • diksiyonunuzun düzgün ve anlaşılabilir olması önemlidir
 • yükselme şansınız vardır
 • evden çalışma imkanınız vardır
 • Türkiyede 2000 i aşkın çağrı merkezi bulunduğundan iş alanınız geniştir.

Bu iş size uygunsa online olarak başvurabilir ve işinizi icra etmeye başlayabilirsiniz1

8-Metin Yazarlığı

İnternetin ve sosyal medyanın sıklıkla kullanıldığı günümüzde web sitelerin de payı büyüktür. İnsanlar aradıkları her sorunun cevabını arama motoruna yazdıklarından uzun süre revaçta olacağını düşündüğüm internet öğrencilere birçok ekmek kapısı açmakta. Metin Yazarlığı veya Makale yazarlığı diyerek adlandırdığımız bu alanda sahip olmamız gereken özellikler şunlardır:

 • Yeni fikir üretebilen bir zihne sahip olmak
 • Açık fikirli olmak
 • Araştırma yapabilme yeteneğine sahip olmak
 • Akıcı bir üslup kullanmak
 • Yazım ve İmlaya dikkat etmek
 • en önemlisi yazma konusunda yetenek sahibi olmak

Eğer bu özellikleri barındırıyorsanız geçelim bu meslekte ne işler nasıl yapılırın cevabını vermeye…

Metin Yazarlarının Görevleri:

 • Konu belirlermek veya verilen konu üzerinden içerik üretmek
 • yazı düzeni oluşturma
 • yazı taslağı oluşturma
 • araştırmalarla yazıyı destekleme
 • ilgi çekici fakat anlaşılır kelimeler kullanma
 • konuyu amacından sapmayacak şekilde, anlatım bozukluğu yapmadan anlatmak

Bu görevleri yerine getirdiğinizde ortaya çıkan metni web sitesi için hazırlayabilir ve sayfa başı veya makale başı ücret alabilirseniz. Bir kuruma bağlı çalışıyorsanız ve özgeçmişiniz kabarıksa yüksek ücretler alabilirsiniz. Fakat biz öğrenci düzeyinde düşündüğümüz için bir öğrencinin bir ay içerisinde en az 5 sayfadan oluşan makaleler yazdığını düşünürsek ve bir ayda 20 adet makale çıkardığını varsayarsak, aylık kazancı en az 600 tl bandında olacaktır. Bu işi yapmak için yukarıda belirtilen yeteneklere sahipseniz ve bu fiyatlar sizin için uygunsa online başvurular yapabilir,

hemen çalışmaya başlayabilirsiniz!

İşte Sakarya Üniversitesinde okurken aynı zamanda çalışmak isteyen öğrencilerin  yararlanabileceği iş imkanlarını inceledik. Yukarıda mutlaka sizin ilgi ve yeteneklerinize uyan en az bir tane meslek grubu vardır. Eğer siz de hem çalışmak hem okumak istiyorsanız bu fırsatlardan yararlanabilir, öğrencilik hayatınızı dolu dolu geçirebilir, CV nize tecrübeler kazandırabilirsiniz. Unutmayın

SAÜ lü olmak bir ayrıcalıktır, yeter ki siz yapmak isteyin!