Skip links

Sakarya’da Öğrenci Bölgesi Neresi?

Büyük 1999 depreminden sonra Sakarya’da öğrencilere bakış açısı ve öğrencilerin yaşam standartları oldukça büyük bir değişim ve dönüşüm geçirmiştir. 1999 Depremi öncesinde gençlerin sosyalleşebildiği alanlar oldukça dar olduğundan bu ihtiyacı karşılayan genellikle komşu il Kocaeli olurdu. Depremden sonra hem mimari hem de mantalite anlamında yenilenen bir şehir olan Sakarya özellikle 2003 senesinden sonra öğrenciler için daha yaşanılır bir kent olmaya başladı.

Sakarya denildiğinde akla ilk gelen yer bu tarihe kadar Çark Caddesi iken, artık gençlerin ve özellikle üniversite öğrencilerinin en gözde uğrak yeri olan yeni bir bölge ortaya çıkmıştı: Serdivan.

Serdivan, halen şehrin en elit bölgesi olarak prestijini korumaya devam ediyor. Hem şehir merkezine hem çevreyoluna hem de Sakarya Üniversitesi kampüsüne olan yakınlığı ile öne çıkan Serdivan’ın, özellikle “Kafeler Caddesi” olarak da adlandırılan Mavi Durak bölgesi, yaşamın 24 saat devam ettiği yerlerin başında geliyor.

Öğrencilerin barınma noktasında en çok tercih ettikleri bölge de yine Serdivan. Bunun nedenleri arasında, yukarıda değindiğimiz fiziksel yakınlık ve sosyal yaşamın renkliliği olmakla beraber, bir diğer neden olarak da Serdivan’ın büyük 1999 depreminde, şehirde en az hasar alan bölge olması gerçeğini de eklemek gerek. Tabi şehrin yeni yerleşim yeri olarak tanımlanan Karaman ve Camili bölgesi, deprem riski göz önüne alındığında en güvenli bölge olarak liste başı. Bu bölgede kiraların makul olması, kampüse görece uzak olmakla beraber tek otobüs hattıyla ulaşım imkanının olması başlı başlına avantajlı durumlar. Fakat depremden sonra yerleşime açılan bu bölgede bir türlü canlandırılamayan sosyal hayat üniversite öğrencilerinin buraya gelmesinin önündeki en büyük engel. Bu nedenle bir yine Serdivan’dan bahsedelim.

Serdivan nüfusunun -özellikle Mavi Durak, kampüs, Belediye bölgelerinin- neredeyse yarısını üniversite öğrencileri oluşturuyor. Gerek yurt ve apartlarda gerekse öğrenci evlerinde yoğunlaşan öğrenci nüfusu, Serdivan’ı bu denli canlı ve hareketli kılan ilk etken. Eğer Sakarya Üniversitesi’nde okuyacaksanız, kendinize barınmak için Serdivan’dan başka bir yer aramamanızı tavsiye ederiz.