Skip links

Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi Hakkında

Sakarya Üniversitesi 1970 yılında kurduğu Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu ile, üniversite olma yolunda atılan ilk adımı gerçekleştirmiştir. 1971 yılında ise Devlet Mimarlık ve Mühendislik akademisine dönüşerek, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak eğitimine devam etmiş ve 3 Temmuz 1992 yılında Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

Özellikle 1990 yılından sonra kurulan üniversitelere ön ayak olan Sakarya Üniversitesi, daima çalışmaları, geniş imkanları, laboratuvar, internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla birçok üniversite için örnek teşkil etmektedir. EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesine sahip olan ilk ve tek devlet üniversitesi olma ünvanına sahip Sakarya Üniversitesi akademik ve teknik altyapısıyla yıldan yıla daha çok büyüyen ve gelişen hatrı sayılır devlet üniversiteleri arasında yerini alır.

Sakarya Üniversitesi dünya standartlarında eğitim veren bir üniversite olup, tecrübeli akademik kadrosu ile kazandırdığı bilgi ve kültürü, öğrencilerine aktararak, yeni neslin bilgi birikimine hitap eder ve onların ahlaklı ve bilgi sahibi, kültürlü birer birey

olmalarını amaçlar. Sakarya Üniversitesinin öğrenci yetiştirirken üstlendiği misyon ise evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün ve estetik değerlere sahip, çağdaş bir öğretim kültürü oluşturmak ve mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere saygılı bireyler yetiştirmektir

Sakarya Üniversitesi bünyesinde 6 Enstitü, 17 Fakülte, 3 Yüksekokul, Devlet Konservatuvarı ve 16 Meslek Yüksek okul ile ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verilmektedir.

Ayrıca Sakarya Üniversitesinin uzaktan eğitim fırsatlarıyla öğrenciler, Yüksek Lisans Programları, Karma Eğitim Lisans Programları, Önlisans Programları ve Sertifika Programları ile gelişimlerini sürdürmeye devam etmektedirler. Bununla beraber Çift Ana Dal (ÇAP) ve Yan Dal imkanları ile öğrencilere istedikleri akademik kariyeri sunuyor. 105 adet öğrenci topluluğu ile tüm SAÜ lü öğrencilere kucak açan Sakarya Üniversitesi sosyal açıdan da üstünlüğünü ön plana çıkarıyor. Bünyesinde barındırdığı 1526 adet Yabancı uyruklu öğrencisi ile uluslararası global bir üniversite olmayı başaran SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDE Uluslararası Değişim Programları, Erasmus, Farabi ve Mevlana programlarıyla öğrencilerin çok yönlü gelişimine fırsat sunuyor. Toplam 4.410.199 Bilgi Kaynağı, 7/24 açık toplam 10.221 m2 ye sahip kütüphaneleri ile öğrencilere ders çalışmak için geniş imkanlar sunuyor. Sürekli düzenlenen Konferans, Sempozyum ve Panelleri ile öğrencilerin akademik gelişimlerine katkıda bulunan Sakarya Üniversitesi, Konserler, Sergiler ve Etkinlikler ile de öğrencilerin sosyalleşme ve kaynaşma gücünün gelişimine yardımcı olup, sosyal ve bilgili bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Açık ve kapalı Spor tesisleri ve Sportif faaliyetleri ile bu alanda kendisini geliştirmek isteyen öğrencilere ön ayak olan Sakarya Üniversitesi 446 yatak kapasiteli SAÜ Esentepe Öğrenci Yurdu ile de öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sakarya Üniversitesi sizlere Huzurlu, Güvenli ve Konforlu bir öğrencilik hayatı sunuyor.

Sakarya Üniversitesinin bilgi sistemi olan SABİS ile öğrenci merkezli ve öğrencilere yönelik ders notları, öğrenim çıktılarına yönelik eğitim hizmeti de vermektedir. Sakarya Üniversitesi tüm bu bilgilere ek olarak Türkiyenin en iyi 4. TEKNOKENTİ olma özelliğini taşır.

Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Ali Yalçın Mühendislik Fakültesinin Elektrik-Elektronik Bölümüne mensup olup, Sakarya Üniversitesinin misyoner rektörü olmuştur. Kendisine [email protected]r adresinden ulaşabilir, her türlü üniversiteyle alakalı görüş ve isteklerinizi belirterek görüşme sağlayabilirsiniz.

%72.3 ü erkek, %27,7 si kadın olmak üzere toplam 986 üyesi bulunan Sakarya Üniversitesinin, %64,4 ü erkek ve %35,6 sı kadın olmak üzere toplamda 1978 adet öğretim elemanı bulunur.

Bunların içerisinde:

 • 1 adet UZMAN
 • 256 adet PROF
 • 558 adet ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ
 • 485 adet DR. ÖĞRETİM ÜYESİ
 • 44 adet YARDIMCI DOÇENTİ
 • 202 adet DOÇENTİ
 • 426 adet ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

mevcuttur. Toplam idari personeli 730 adet olup bunların %64,4 ü erkek, %35,6 sı ise kadındır.

Şimdi de Sakarya Üniversitesinin öğrenci sayısını inceleyelim:

 • 2012 yılında toplam öğrenci sayısı: 64604 iken
 • 2013’te 72090,
 • 2014’te 79276,
 • 2015’te 86405,
 • 2016’da 91024’dır.

 

 • Güncel öğrenci sayısı: 81327
 • Önlisans: 27554
 • Lisans: 43358
 • Yüksek Lisans:8613
 • Doktora: 1802
 • Yabancı Uyruklu: 3117
 • Kız Erkek Oranı(%) : 40/60 olarak belirtilmiştir.

Sakarya Üniversitesi Ulaşım ve Nasıl Giderim?

SAÜ ye ulaşım ile ilgili detaylı yazmış olduğumuz Sakarya Üniversitesi’ne Ulaşım yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İşte Sakarya Üniversitesi hakkında bilmeniz gereken özellikler bunlardı. Eğer siz de öğrencilik hayatınızı hem akademik olarak hem de sosyal olarak dolu dolu geçirmek istiyor ve güzel bir üniversite diploması istiyorsanız Sakarya Üniversitesini tercih edin! Çünkü SAÜ lü olmak bir ayrıcalıktır!