Skip links

Öğrenci Yurdu Nasıl Olmalı?

Ülkemizde , öğrencilerin çoğu ailesinden uzak bir şehirde Üniversite ve eğitim hayatını idame ettirdiğinden ; öğrenciler , genellikle öğrenci yurtlarında kalmaktadır. Öğrenci yurdunda kalmak tabi ki bir seçenektir . İsteyen öğrenciler , ihtiyaçlarına göre evler de tutmaktadır fakat Üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler için ev tutmak hem yemek barınma vs olarak zordur hem de maddi olarak daha çok maddiyat gerektirmektedir. Bu yüzden öğrencilerin çoğu öğrenci yurtları ile anlaşma yaparak buralarda barınma ihtiyaçlarını gidermektedir.

Bizde bu yazımızda sizler için öğrencilerin yurt seçiminde dikkat etmesi gereken konulara değindik.

Güvenlik

Öğrenci yurtlarında güvenlik önemli bir husustur. Zira özellikle kız öğrenci yurdunda kalan öğrencilerin güvenliği yüksek yurtları tercih ettiği görülmektedir. Hem bina ve can güvenliği hem de yurdun bulunduğu konumun güvenlik açısından korunaklı bir muhitte bulunması son derece önemlidir.

Servis

Özellikle Üniversite kampüslerine yakın olmayan yurtlarda kesinlikle bulunması gereken bir hizmettir. Eğer seçmiş olduğunuz yurt okuduğunuz Üniversiteye yakın değilse ve Büyük bir şehirde Üniversite okuyacaksanız , ulaşım sizler için gerçekten büyük bir sorun olacaktır ve saatleriniz ne yazık ki yollarda geçecektir. Fakat seçmiş olduğunuz öğrenci yurdunun servis hizmeti bulunuyorsa , okuduğunuz üniversiteye kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Yurt Sözleşmesi

Tercih ettiğiniz öğrenci yurdu’na kaydınızı yaptırırken size kesinlikle bir sözleşme imzalatılır. Bu sözleşmeyi imzalamadan önce , sözleşmenizi dikkatlice okumalı ve maddelerini incelemelisiniz. Sözleşmede belirtilen maddelerin size uygunluğu en az seçtiğiniz yurdun diğer özellikleri kadar önemlidir. Sözleşmede belirtilen barınma süresi ,ekstra ücretler ve cayma halinde ödenmesi gereken tazminat gibi maddeler son derece önemli konulardır.

Yemek ve Beslenme

Seçmiş olduğunuz yurtta yemekhane bulunuyor mu ? , yemekler aylık yurt aidatına dahil mi yoksa ekstra ücretle mi yemek hizmeti alınıyor ? bu gibi konular yurtta kalan bir öğrenci için son derece dikkat edilmesi ve seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken konulardan birisidir. Eğer fiyat olarak diğer yurtlara nazaran gerçekten ucuz bir yurt bulduysanız ve kendinizi şanslı hissediyorsanız , yemek konusuna dikkat etmelisiniz. Zira yurt’un ücreti yurtta yemek ücretleri yurt ücretlerine dahil olmadığından ucuz olabilir.

Ayrıca seçmiş olduğunuz yurttaki yemek kalitesi de öğrenciler için son derece önemli bir husustur.

Ders çalışma ve Ortak Kullanım Alanları

Yurt Seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar’dan birisi de seçmiş olduğunuz öğrenci yurdunda bulunan ortak kullanım alanlarıdır. Yurtta bulunan tuvalet, banyo gibi ortamların; ortak bir alanda her öğrenciye açık şekilde mi yapıldığı yoksa her odaya ayrı şekilde kullanım olarak imkan sağlanıp sağlanmadığı son derece önemlidir.

Özellikle ortak kullanım alanı olarak yurtta bulunan ders çalışma ve kütüphane ortamı , bunun yanında yurt içerisinde bulunan sosyal alanlar da yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardandır.