Skip links

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Yaş fark etmeksizin her yaş grubundan insanın hayatın belirli zamanlarında paraya aşırı ihtiyaçları olabilir. Bu para ihtiyacı bir takım önemli harcamalara yönelik gerçekleşmekte ve ortaya çıkmaktadır. Özellikle Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin her ay paraya ihtiyacı olmakla birlikte , ilk Üniversiteye kayıt yaptırırken de oluşan masraflardan dolayı bir takım maddi ihtiyaçları olacağından öğrenciler parasal olarak zorlanabilmektedir. Bu zorlukların sonucunda öğrenciler bu ihtiyaçlarını gidermek için kredi gibi imkanlardan faydalanmaktadır. Bu yazımızda Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır ? konusu hakkında siz öğrencilere birbirinden önemli ve değerli bilgiler vereceğiz.

Öğrenci Kredisi

Eskiden bankalardan kredi almak , düzenli bir geliri olmayıp bunu kanıtlayamayan kişiler için zordu. Özellikle öğrenci kesim bankalardan kredi almakta çok zorlanırdı. Günümüzde ise bankalar arası rekabetin artması ile birlikte, bankalar insanlara çeşitli ödeme kolaylıkları ile birlikte kredi fırsatları sunmaktadır.

Öğrenci kredileri de bu fırsatlardan birisidir. Bankalar öğrenci kesime kredi vererek , hem mevcut öğrenci sayısını ihtiyaca yönelik yükseltmektedir hem de öğrencilere ve ülke eğitimine katkıda bulunmaktadırlar.

Öğrenci Kredisi almak için herhangi bir gelirinizin olmasına gerek yoktur. Belirli basit şartları sağladıktan sonra , bankalar üzerinden ihtiyacınızı giderecek miktarda küçük krediler alabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bankalardan kredi almadan önce , vade sayısı ödeyebileceğiniz ay sayısına göre belirlenmeli ve faiz oranı en uygun olan bankadan kredi ihtiyacınızı gidermeniz önem teşkil etmektedir. Bu sayede geri ödeme yaparken en uygun miktarı ödersiniz.

Öğrenci Kredisi almak için gereken şartlardan bazıları şunlardır :

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak.
  • Kredi Notunun yüksek olması.
  • Parttime çalışılması veya staj yapılması durumunda işyerinden alınacak olan çalışma belgesi.

Öğrenci Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir ?

Öğrenci Kredisi veren banka ve kuruluşlar 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar Özel Sermayeli Banka ve kuruluşlar , devlet destekli banka ve kuruluşlardır.

Özel Sermayeli Banka ve kuruluşlar olarak birçok banka bu imkanı öğrencilere sunmaktadır. Bu bankalar Yapı Kredi Bankası , İş Bank , Garanti Bank , Deniz Bank ve İng Banktır. Bu bankalar üzerinden kredi puanınız uygunsa 50.000 TL ye kadar öğrenci ve öğrenim kredisi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Banka ve Kuruluşlar olarak Ziraat Bankası ve Kredi Yurtlar Kurumu yani Kyk üzerinden eğitim kredisi alınabilmektedir. Ziraat bankasının sunmuş olduğu kredi fırsatında yukarıda saydığımız şartlar geçerli olmakla birlikte ziraat bankası 36 ay’a kadar ödeme kolaylığı ve öğrencilere düşük faiz oranları sunmaktadır.

Kyk Öğrenci ve Eğitim Kredisi Kimlere Verilir ?

  • Üniversitede okuyan Lisans ve Önlisans okuyan öğrencilere.
  • Herhangi bir açıköğretim fakültesinde okuyan öğrencilere.
  • Yüksek Lisans Tezi yapan öğrencilere.
  • Üniversitede ikinci öğretimde öğrenim gören öğrencilere.
  • Vakıf ve Özel Üniversitede okuyan öğrencilere.

Kyk Öğrenim Kredisinde bulunmak için Kredi Yurtlar Kurumunun resmi websitesi olan www.kyk.gov.tr adresinden başvuruları takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Kyk öğrenim kredisi için istenen belgeler ve başvuru tarihleri bu site üzerinden öğrencilere duyurulmaktadır.