Skip links

Genç Bankkart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öncelikle her üniversitenin belirli bir yerinde kredi ya da burs alan öğrencilere verilen Genç Bankkart isimli Ziraat Bankasına ait kartlar dağıtılır. Bu kartı almak

için sözkonusu yere nüfus cüzdanınız ve öğrenci kimliğiniz ile gitmeniz yeterlidir. Belirli formlar doldurduktan sonra GENÇBANKKARTINIZI alabilirsiniz. Daha sonra kartı açtırmak için müşteri hizmetlerini arayabilir veya kampüsümüzdeki Ziraat Bankası Şubesine gidebilirsiniz. Şifrenizi oluşturduktan sonra da artık kartınız kullanıma hazır.

GENÇ BANKKARTIN özellikleri nelerdir?

Öncelikle kartınızı banka/kredi şeklinde iki özellikte kullanabiliyorsunuz. Banka limitiniz güncel tutara göre 470 tl iken, kredi limitiniz ise 500 tldir. Banka kartında bulunan paranız devlet katkısı olarak aylık yatan gelirdir ve burs alıyorsanız bu parayı hiç ödemez almıyorsanız da mezun olduktan sonra belirli şartlar doğrultusunda ödeme yaparsınız, yine banka kısmında olan paranın tamamını çekebilirsiniz, kısacası banka kısmında yatan para sizin aylık harçlığını oluşturur.

Kredi özelliği ise opsiyonel olarak açtırılır, açtırdığınız takdirde tıpkı bir kredi kartı gibi 500 tl limiti olmak şartıyla kartın bu özelliğinden yaralanabilir ve taksitlere bölerek veya ödeme tarihi geldiğinde asgari tutarı oluşturan kısmını ya da dilerseniz yine tarihi geldiğinde tamamını yatırabilirsiniz.

Genç Bankkart bir diğer özelliği internet bankacılığı kullanarak borçlarınızı, para aktarım eft havale işlemlerini kolayca tek tıkta yapabiliyor oluşunuz.

Ayrıca internete açık bir banka/kredi kartı olduğundan kolaylıkla internet üzerinden alım yapabilirsiniz.

İnternet alışverişlerinizde kartın ön yüzü banka kısmını, arka yüzü ise kredi kısmını temsil eder. Alışveriş yaparken olan paranızı mı yoksa kredi kartını mı kullanmak istediğinizi belirledikten sonra ön yada arka yüzü kullanarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi/Bursumu nasıl çekebilirim?

GENÇ BANKKARTınızla beraber herhangi bir ziraat atm sine giderek oluşturduğunuz şifreyi girerek istediğiniz miktarda para çekebilir, yatırabilir, borç ödeyebilir, başka bir hesaba para gönderebilir, kyk bedelini yatırabilirsiniz.