Skip links

Derslerde Dikkat Dağınıklığını Önlemek

İlkokul, orta okul ve liseden sonra nihayet üniversitedeyiz ve artık hayalimizdeki mesleği icra etmemize sayılı yıllar kalmış bulunuyor. Bir çok öğrencinin hayali Lisans eğitimi süresince derslerde başarılı olarak üniversiteyi en iyi şekilde tamamlamak ve iş hayatına olabildiğinde bilgili bir şekilde atılmak. Bu hedefte ilerlerken Derslerde Dikkat Dağınıklığını Önlemek şüphesiz dikkat etmemiz gereken önemli bir adımdır.

Bu hedefim yolu da üniversite derslerindeki anlamaya bağlı başarıdan geçiyor. Her öğrenci belli çabalar sonucu dersleri geçebilir ve üniversite eğitimini tamamlayabilir. Fakat burada önemli olan dersleri geçmek değil anlayarak geçmek olmalıdır. Çünkü lisans eğitiminizde geleceğinize dair bilgiler ve meslek planlamanıza yardımcı olacak, sizi mesleki ve akademik olarak doyuracak eğitim bilgisi mevcuttur. Bu bilgilerden en iyi şekilde yararlanmak ve bunu pratik yaşamda gösterebilmek öğrencinin çabasına bağlıdır. Derslerde oluşan bazı şartlar sonucu öğrenciler adapte süreci yaşayabilir, dinleyememe ve dikkat dağınıklığı problemleriyle boğuşabilir. Bu durumda öğrenci hem bölümünden zevk almaz hem de mesleki ve akademik olarak doyuma ulaşmaz. Peki nasıl dikkatimiz dağılmadan dersleri dinleyebilir ve anlayabiliriz? İşte birkaç adımda sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacak maddeler…

1 – Derslere zamanında gidin

Ders saatleri ekseri aynı düzen içinde ilerler. Geç girdiğiniz bir dersin başını kaçıracağından anlamakta güçlük çekebilir ve dikkatiniz ister istemez dağılabilir. Bunun için SABİS te bulunan ders programı çevresinde, akademisyeninizin sizin için belirlediği saatler içerisinde derste olmalısınız.

2 – Can kulağıyla dinlemeye çalışın

Akademisyeninizin ağzından çıkan her kelime önemlidir. Gerek bilgilenmeniz açısından gerekse sınavlarda yüksek notlar alabilmeniz için onları can kulağıyla dinlemelisiniz.

3 – Takip edin

Dersin işleniş şekline uyum sağlayın ve sürekli dinlemeye açık olmak için kullanılan kaynaklardan dersleri takip edin. Genellikle kitaplar veya fotokopiler tarafından takip edilen dersleriniz için gerekli kaynakları edinin ve derste işleyiş hızına göre siz de bu düzene ayak uydurun.

4- Alternatif yöntemler

Eğer bir dersi dinlediğiniz esnada kaçıracağınız şeyler olduğunu düşünüyor, bir kere daha dinlemenin daha yararlı olabileceğiniz düşünüyorsanız, dersi ses kaydına alın. Böylelikle eve gittiğinizde tekrar dinleyebilir ve kaçırdığınız noktaları yakalayabilirsiniz.

5 – Not alın

Derslerde Dikkat Dağınıklığını Önlemek için belki de önemli şey not almaktır. Önemli gördüğünüz, kaynaklarınızda bulunmayan yerleri not alın. İsteğinize ve ilginize göre defter, bloknot, telefon gibi alternatifleri kullanarak not alabilirsiniz. Aldığınız notlar derslere çalışırken size çok yardımcı olacak ve daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

6 – Aktif olun

Bazı derslerde öğrencilerin katılım hakları oldukça fazladır. Özellikle tartışma ve bilgilendirme ortamı yaratmak amacıyla bazı akademisyenler bu tekniğe başvururlar. Siz de sınıfta konuşulan konularda aktif olabilir ve böylelikle fikirlerinizi söyleyerek size göre daha sıcak bir sınıf ortamı yaratabilirsiniz.

7 – Derse Hazırlıklı Gelin

Eğer anlamakta güçlük çektiğiniz ya da sınıf ile senkronize olarak ilerleyemediğiniz bir ders varsa, önceki akşamdan kaynaklarınız yardımıyla ön bir çalışma yapabilir ve böylelikle derste daha rahat anlayabilirsiniz.

8 – Çalışma Programı Yapın

Sadece dersler konusunda değil hayatın her alanında planlı ve programlı olmak, bizi neyle karşılaşacağımıza hazırlar ve kötü sürprizleri engeller. Dersler konusunda da programlı olursak hem sistematik bir ders çalışma yöntemi izlemiş olur, hem de az ama devamlı çalışma metoduyla daha iyi anlayabiliriz.

9 – Kendinizi Ödüllendirin

Bu ödüllendirme fazlaca genişleyecek bir konudur, biz birkaç örnekle somutlaştıralım. Öncelikle kendinize kısa hedefler koyabilirsiniz. Örneğin bu 10 sayfayı özetlersem kendime yarım saat dinlenme arası vereceğim ve pankek yiyeceğim gibi… Sonrasında ise bu hafta bu derslerimin hepsini bitirir derslerimde başarılı olursam o çok sevdiğim çantayı alacağım… Olamadıysanız almayacaksınız ve bir daha ki hafta daha çok çalışacaksınız. Bu şekilde sizi şevklendirecek yöntemler ile daha kolay adapte olabilirsiniz.

İşte yukarıdaki maddeler ile derslere adapte olabilir, Derslerde Dikkat Dağınıklığını Önlemek için neler yapmanız gerektiğinin farkına varabilirsiniz. Yeter ki kendinizin farkına varın, başaracaksınız!