Skip links

7 adımda Düzenli ve Rahat Uyuyun!

Yoğun günlük hayat telaşında bütün günün koşturmacasında çeşitli hayaller kurarız. Akşam olsa da eve gidip dinlensek, bu gece rahat bir uyku çeksek, deliksiz bir uykuyla kendimize gelerek uyansak..

Genelde çok yorgun olup rahat uyuyamadığımız gecelerin sabahlarında çok halsiz oluruz ve sırf uyku düzenimizin olmayışından ve uykumuzu alamayışımızdan bütün günümüz de kötü geçer. Kısacası iyi bir uyku düzeni, kaliteli istirahat beraberinde enerjik ve canlı bir gün getirirken; yatakta dönülüp durulan geceler, uyku alınmadan uyanılmak zorunda olan sabahlar ise tüm günümüzün halsiz ve yorgun geçmesine sebep olabilir. Peki deliksiz bir uyku ve düzenli bir uyuma seyri için neler yapmalıyız? Haydi gelin 7 adımda rahat uyuma yöntemlerini inceleyelim…

1.Adım:Uyumadan 2 saat önce yemek işini bırakın!

Gece yenilen ağır yemekler sizi uyutma ve bütün gece rahatsız edebilirler. Özellikle içlerinde bulundurdukları kafein ve yağlar midemizi rahatsız edebilir ve tüm gece bizi ayakta tutabilir. Geç saatlerde yemek yediğimizde hareketsiz kalır ve yediklerimizi sindirmeden uyumaya çalışırsak bizi bütün gece sürecek kötü bir rüya bekliyor olacaktır! Dolayısıyla yeme-içme işini uyumadan 2 saat önce bitirmelisiniz.

2.Adım: Uyuyacağınız odayı havalandırın!

Tüm gün siz evde değilken odanız havasız kalmış ve nefes almak için elverişli bir ortam olmaktan çıkar. Bütün gece soluyacağınız odayı uyumadan önce 15 dakika havalandırmak rahat br uyku çekmeniz için çok faydalı olacaktır. Ayrıca bu hijyen açısından önemli olduğundan yapılması durumunda odanız daha havadar bir görünüme kavuşacaktır. Özellikle uyumadan önce ve uyandıktan sonra odanızı havalandırarak rahat bir uyku çekebilirsiniz.

3.Adım:Temiz,rahat pijamalar ve nevresim takımları tercih edin!

Tüm gün üzerinizdeki negatif enerjili kıyafetler ile yatağa girmek bütün gece dönüp durmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine pamuklu rahat ve temiz pijama takımlarınızı uyumadan hemen önce giyerseniz, tüm gece rahat ve temiz bir uyku çekebilirsiniz. Bununla beraber sadece pijama takımımızın temiz olması yeterli değil bunun yanında nevresim takımınızında düzenli bir şekilde yıkanması gerekir. Eğer pijama takımınız ve nevresim takımınız temiz ise sizi güzel bir uyku bekliyor demektir.

4.Adım:Uyuyamıyorsanız uykunuzu getirecek aktiviteler yapın!

Bazen ne yaparsanız yapın uyuyamazsınız ve bu durum sizi çok mutsuz eder. Uyumak için gözlerinizi kapatıp beklersiniz, sağa sola dönersiniz ama nafile.. Böyle durumlarda yataktan uzaklaşın! Kendinize uykunuzu getirecek aktiviteler bulun.

5.Adım:Ilık süt içip kitap okuyun!

Süt içinde bulundurduğu laktik asitten dolayı uyku getirir. Hele bir de ılık olursa sizi mışıl mışıl uyutabilir. Yine uyumakta güçlük çektiğiniz gecelerde kitap okuyabilirsiniz. Hem kitap okumak sizin için yararlı bir aktivite olacak hem de uykunuzu getirmeye yardımcı olacaktır.

6.Adım:Ilık bir duş alın!

Sizi gevşetmesi için ılık bir duş alabilir, ve ılık suyla kendinizi köpüklerle temizleyerek vücudunuzdaki gerginliği atabilirsiniz. Böylelikle hem temizliğin verdiği hem de sıcak suyun sakinleştirici etkisinden dolayı rahatlar ve güzel bir uyku çekersiniz.

7.Adım:Uyku saatlerinizi belirleyin!

Yetişkin bir insanın en az 7-9 saat uyuması gerekir. Siz de bu saatlere göre uyku düzeninizi ayarlamalısınız. Örneğin sabah saat 9 da kalkmanız gerekiyorsa, en geç  12-1 gibi uyumaya çalışın. Bu saatleri siz de kendi uyku düzeninize göre yarlarsanız hem vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu ona vermiş olursunuz.